Illinois AP Editors Association Photo Excellence Contest Winners

By:

The (Springfield) State Journal-Register, the Naperville Sun and The (Galesburg) Register-Mail won the coveted sweepstakes awards Thursday in the 2010 Illinois Associated Press Editors Association Photo Excellence contest.

The awards were presented at the Illinois Press Association/Illinois Associated Press Editors Association annual meeting.



IAPEA PHOTO AWARDS DIVISION A (circulation 40,001 or more):



First Place, Features, David Spencer, The State Journal-Register, Springfield, Potty Predicament.

Second Place, Features, T.J. Salsman, The State Journal-Register, Springfield, Tootin’ His Own Horn.

Third Place, Features, Joseph P. Meier, SouthtownStar, Tinley Park, Ghosts At Lunch.



First Place, General News, John Starks, Daily Herald, Arlington Heights, Welcome Home Soldier.

Second Place, General News, Fred Zwicky, Journal Star, Peoria, A Family Lost;A Family Torn.

Third Place, General News, Matt Dayhoff, Journal Star, Peoria, Despair.



First Place, Illustration, Ted Schurter, The State Journal-Register, Springfield, A Vegeterian’s Palette.

Second Place, Illustration, Kermit Stevenson, The Dispatch, Moline, Asian Beetles.

Third Place, Illustration, David Proeber, The Pantagraph, Bloomington, Getting In Shape This Christmas.



First Place, Multimedia, Justin Fowler, The State Journal-Register, Springfield, Illinois State Fair.

Second Place, Multimedia, Zia Nizami/Derik Holtmann, Belleville News-Democrat, Life on Main.

Third Place, Multimedia, Paul Colletti/Todd Mizener, The Dispatch, Moline, Moving Day.



First Place, Pictorial, John Starks, Daily Herald, Arlington Heights, Light Road.

Second Place, Pictorial, David Zalaznik, Journal Star, Peoria, A Light Row.

Third Place, Pictorial, George LeClaire, Daily Herald, Arlington Heights, Torenia.



First Place, Picture Story, Steve Smedley, The Pantagraph, Bloomington, Beason Murders.

Second Place, Picture Story, Brett Roseman, SouthtownStar, Tinley Park, Harness Driver.

Third Place, Picture Story, Fred Zwicky, Journal Star, Peoria, Hope For Jake.



First Place, Portrait, Fred Zwicky, Journal Star, Peoria, Shoeshine George.

Second Place, Portrait, Justin L. Fowler, The State Journal-Register, Springfield, Young Fiddler.

Third Place, Portrait, Paul Colletti, The Dispatch, Moline, Road To Recovery.



First Place, Sports Action, Matt Dayhoff, Journal Star, Peoria, Fan Interaction.

Second Place, Sports Action, Shannon Kirshner, The State Journal-Register, Springfield, Road Block.

Third Place, Sports Action, Steve Lundy, Daily Herald, Arlington Heights, Point Blank Save.



First Place, Sports Feature, Tom Cruze, Chicago Sun-Times, Beer Shower.

Second Place, Sports Feature, Ron Johnson, Journal Star, Peoria, Flied Out.

Third Place, Sports Feature, Adam Gerik, Journal Star, Peoria, Redneck Fishers.



First Place, Spot News, Joesph P. Meier, SouthtownStar, Tinley Park, Rescued Chihuahua.

Second Place, Spot News, Lori Ann Cook, The Pantagraph, Bloomington, Truck Kills Boy On Bike.

Third Place, Spot News, Joseph P. Meier, SouthtownStar, Tinley Park, It’s All Gone.



DIVISION B (circulation 15,001 to 40,000):



First Place, Features, Doug Larson, The Times, Ottawa, Pie Antics.

Second Place, Features, Jonathan Miano, Naperville Sun, Always Close By.

Third Place, Features, Jim Bowling, The Telegraph, Alton, Cardboard Canoe.



First Place, General News, Jonathan Miano, Naperville Sun, Twilight Teens.

Second Place, General News, Alan Rogers, The Southern Illinoisan, Carbondale, Proper Retirement.

Third Place, General News, Kelly J. Huff, Herald & Review, Decatur, Understanding Freedom.



First Place, Illustration, Alex T. Paschal, Sauk Valley Newspapers, Behind the Door.

Second Place, Illustration, Danielle Gardner, Sun Publications, Unfinished Business.

Third Place, Illustration, Kelly J. Huff, Herald & Review, Decatur, Farm to Market.



First Place, Multimedia, Danielle Gardner, Naperville Sun, A Life of My Own.

Second Place, Multimedia, Jonathan Miano, Naperville Sun, The Little Dude.

Third Place, Multimedia, Danielle Gardner, Naperville Sun, Becoming Santa.



First Place, Pictorial, Jonathan Miano, Naperville Sun, Lima Lima’s over Chicago.

Second Place, Pictorial, Chris Padgett, Sauk Valley Newspapers, Bubbles.

Third Place, Pictorial, Stephen Haas, Herald & Review, Decatur, Red Dancer.



First Place, Picture Story, Kelly J. Huff, Herald & Review, Decatur, 64 Years Later.

Second Place, Picture Story, Danielle Gardner, Naperville Sun, Becoming Santa.

Third Place, Picture Story, Danielle Gardner, Naperville Sun, Double Vision.



First Place, Portrait, Danielle Gardner, Naperville Sun, Ryan Is at Peace.

Second Place, Portrait, Jonathan Miano, Naperville Sun, Christmas Bop.

Third Place, Portrait, Thomas Barker, The Southern Illinoisan, Carbondale, Animal Lover.



First Place, Sports Action, Nick Dentamaro, The Northwest Herald, Crystal Lake, Head to Head.

Second Place, Sports Action, Jonathan Miano, Naperville Sun, Almost.

Third Place, Sports Action, Travis Haughton, Northwest Herald, Crystal Lake, Caught at the Plate.



First Place, Sports Feature, Jim Bowling, The Telegraph, Alton, State Loss.

Second Place, Sports Feature, Travis Haughton, Northwest Herald, Crystal Lake, Team Japan Celebrates.

Third Place, Sports Feature, Jonathan Miano, Naperville Sun, State Loss.



First Place, Spot News, Steve Jahnke, The Southern Illinoisan, Carbondale, Police Standoff.

Second Place, Spot News, John Badman, The Telegraph, Alton, Fire Destroys Business.

Third Place, Spot News, Steve Jahnke, The Southern Illinoisan, Carbondale, Surveying the Damage.



DIVISION C (circulation 15,000 and under):



First Place, Features, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Bad Behavior.

Second Place, Features, Adam Nekola, Morris Daily Herald, A Farmer’s Solo.

Third Place, Features, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Yoga P.E.



First Place, General News, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, First Day of Class.

Second Place, General News, Joe Tamborello, The Journal-Standard, Freeport, Filling Empty Hangers.

Third Place, General News, Rob Winner, Daily Chronicle, DeKalb, Bus Protest.



First Place, Illustration, Ken Exum, The Register-Mail, Galesburg, Discarded Landlines.

Second Place, Illustration, None.

Third Place, Illustration, None.



First Place, Multimedia, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Cathy Snell: Determined Might.

Second Place, Multimedia, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Glimpse: Teresa DeWitt.

Third Place, Multimedia, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Glimpse: Competing in Style.



First Place, Pictorial, Stefanie Weiss, The Journal-Standard, Freeport, Street Corner Reflection.

Second Place, Pictorial, Dave Manley, The Journal-Standard, Freeport, A Break from the Rain.

Third Place, Pictorial, Joe Tamborello, The Journal-Standard, Freeport, Fresh Paint.



First Place, Picture Story, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Talbert Funeral.

Second Place, Picture Story, Joe Tamborello, The Journal-Standard, Freeport, Preparing for the Recital.

Third Place, Picture Story, Sandy Bressner, The Chronicle, St Charles, Farm Camp.



First Place, Portrait, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Star Worlds Arcade.

Second Place, Portrait, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Monkey.

Third Place, Portrait, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Cortland Mayor.



First Place, Sports Action, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Browns Fumble.

Second Place, Sports Action, Rob Winner, Daily Chronicle, DeKalb, NIU Leap.

Third Place, Sports Action, Beck Diefenbach, Daily Chronicle, DeKalb, Soccer Shadows.



First Place, Sports Feature, Rob Winner, Daily Chronicle, DeKalb, Coach Cheer. Second Place, Sports Feature, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Long Game Closure. Third Place, Sports Feature, Rob Winner, Daily Chronicle, DeKalb, Golf Enthusiasm.



First Place, Spot News, Stefanie Weiss, The Journal-Standard, Freeport, When Is Spring.

Second Place, Spot News, Stefanie Weiss, The Journal-Standard, Freeport, Early Birds.

Third Place, Spot News, Bill Gaither, The Register-Mail, Galesburg, Warm Shades and Flames.

Like & Share E&P:
RSS
Follow by Email
Facebook
Facebook
Google+
https://www.editorandpublisher.com/news/illinois-ap-editors-association-photo-excellence-contest-winners/
LinkedIn

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *